torsdag 27 mars 2014

Idrottsreflektion

Syftet med min idrottslektion var att jag skulle få alla att bli aktiva inom lek. Och jag tycker att jag lyckades med det ganska bra. Eftersom denna leken (Kinesiska muren) är väldigt roligt också blir det så att man vill göra sitt bästa för att vinna och då springa och vara aktiv. Speciellt min uppvärmning var en bra grej. Det är ganska jobbigt men man blir snabbt varm av det. Och det är bra när man ska ha lekar där man ska vara aktiv och hålla på springa fram och tillbaka. Då krävs det en bra uppvärmning. Framför allt för skaderisken är det en bra grej. Eftersom det annars lätt kan hända att man kanske sträcker sig när man springer eller att man helt enkelt inte har mjuknat upp musklerna i kroppen än. 

planering: 
När jag valde för att ha kinesiska muren tänkte jag som jag sa innan att det är en aktiv och rolig lek. Det jag tror att man blir mer aktiv är nog eftersom man vill vinna, och man vill inte ge upp för laget. Min uppvärmning var en bra grej för att man blir ordentligt varm av det. Jag kom på denna leken för att jag tyckte att det skulle bli bra med att vara aktiv men ändå ha kul samtidigt. 

Slutsatsen är att det blev en bra lektion och även lyckad. Jag är nöjd och jag fick höra av eleverna att de även tyckte att det var en rolig lektion. Jag är glad för att höra det så klart. Hade varit kul att ha det en gång till men tyvärr går inte det. 


Eftersom jag bara hade min egen lektion så skriver jag bara om en lektion. 

torsdag 20 mars 2014

NO LAB

Syfte: Vi ska få reda på hur organiska material förändras med olika jordsorter. (PH-värdet i jorden)

Material: Sex jordkrukor, En våg, jordsorter och en PH-mätare.

Hypotes: Jag tror att blomjorden kommer göra så att äpplet försvinner. För blomjord verkar bäst. Eftersom det finns lagom med PH värde.

Genomförande: Vi tar olika jord i krukorna och ser efter en vecka i vilken jord som äpplet förmultnat.